خانه و آشپزخانه

با تابه رژیمی دو طرفه چی میشه درست کرد؟

بنا به این موضوع که در حال حاضر اغلب خانواده ها از تابه دو طرفه استفاده می کنند، بهتر است از خصوصیات تابه دو طرفه رژیمی و غذاهای قابل پخت در آن مطلع باشید.

غذاهایی که میتوان با تابه دوطرفه یا رژیمی آماده کرد

تابه های دو طرفه یا تابه های رژیمی از پرطرفدارترین تابه های نسل جدید هستند که برای رژیم های لاغری مناسب ترین گزینه هستند. اگر شما هم به تازگی تابه دوطرفه خریده اید، اما نمی دانید داخل آن چه غذاهایی را می توانید بپزید، با ادامه این بخش همراه ما باشید.

خصوصیات تابه رژیمی یا تابه دو طرفه

  • اغلب ماهیتابه های دو طرفه دارای جنس گرانیت و نچسب هستند.
  • ماهیتابه های دو طرفه قابلیت جدا شدن دو طرف ماهیتابه از یکدیگر را دارند.
  • اغلب ماهیتابه های دو طرفه دارای دسته آهنربایی برای استفاده ساده تر هستند.
  • در بین دو ماهیتابه، این نوع تابه ها واشری تعبیه شده که مانع از بیرون ریختن روغن داخل ماهیتابه دو طرفه به بیرون می شود.
  • این تابه ها در بخش داخلی دارای شیارهایی هستند.
مزایای تابه رژیمی

مزایای تابه های دو طرفه

1. تابه های رژیمی یا دو طرفه به علت قفل شدن از بالا مصرف روغن بسیار کمی دارند.

2. استفاده از ماهیتابه های دو طرفه سبب می شود روغن به اطراف نپاشد و اگر حتی تابه از دستتان بیافتد محتویات آن پخش نمی شود.

3. ماهیتابه های دو طرفه امکان برگرداندن سریع مواد غذایی را خواهد داد. یعنی اگر شما غذاهایی را در این نوع تابه ها بپزید که نیاز به سرخ شدن و طبخ دوطرف آن داشته باشد، به راحتی می توانید تابه را برگردانید تا طرف دیگر غذا پخته و سرخ شود.

4. استفاده از تابه های دو طرفه سبب می شود، ظاهر زیبای غذا حفظ شود و غذا به صورت یکنواخت پخته شود.

5. استفاده از تابه های دو طرفه موجب می شود، زمانی که نیاز به تهیه غذا با حجم بیشتر دارید، تابه ها را از هم جدا کرده و به صورت همزمان و جداگانه روی اجاق گاز از آنها استفاده کنید.

با تابه رژیمی دو طرفه چی میشه درست کرد؟
با تابه رژیمی دو طرفه چی میشه درست کرد؟

در تابه های دو طرفه چی بپزیم؟

در تابه های رژیمی می توانید غذاهای زیر را بپزید.

انواع گوشت قرمز و مرغ و ماهی

اگر علاقمند مصرف گوشت قرمز و سفید هستید اما دوست ندارید از روش سرخ کردن برای طبخ استفاده نمایید، پیشنهاد می کنیم مرغ و گوشت را به قطعات ریزتری تقسیم و مزه دار کنید. سپس آنها را بدون روغن در تابه بریزید و درب تابه را ببندید تا مرغ و ماهی با کمترین روغن وبا بخار آب به سرعت پخته و آماده شوند.

اکثر تابه های دو طرفه از یک طرف حالت گریل دارند که در غذاهایی که مایل به گریل کردن دارید می توانید استفاده کنید.

خصوصیات تابه دوطرفه

انواع غذاهای سرخ کردنی

شما می توانید درون تابه های دو طرفه خود انواع غذاهای سرخ کردنی مانند کتلت، کوکو سبزی و سیب زمینی و… را بپزید، بدون اینکه ظاهر غذا بر هم بریزد. یکی از مزیت این تابه ها این است که زمانی که شما می خواهید مواد غذایی مختلف را داخل تابه سرخ کنید، پس از سرخ شدن یک طرف غذا مجبور به برگرداندن آن برای سرخ شدن و طبخ طرف دیگر می شوید که استفاده از این نوع ماهی تابه ها کار را برای شما راحت می کند. پس به راحتی از این تابه ها می توانید برای سرخ کردن مواد غذایی با کمترین میزان روغن استفاده نمایید.

لازانیا و پیتزا

برای پخت لازانیا و پیتزا اغلب نیاز به فر می باشد اما می توانید این غذاها را درون تابه رژیمی بپزید. مثلا برای پخت پیتزا تابه را روی حرارت گذاشته کمی گرم شد با قلم مو تابه را چرب کرده و خمیر پیتزا را در تابه گذاشته و یک لایه سس گوجه فرنگی با قلم مو روی آن بمالید و بعد از ریختن مواد و پنیر پیتزا درب تابه را ببندید تا پیتزا آماده و پنیرها ذوب شوند.

برای پخت لازانیا نیز کف تابه دو طرفه را کمی چرب کنید و چند ورقه لازانیا کف تابه بچینید و روی آن مقداری مایه گوشتی بریزید و روی لایه گوشتی، قارچ تفت داده شده قرار دهید و روی آن ها را با پنیر پیتزا بپوشانید. همین کار را به ترتیب و لایه لایه تکرار کنید تا مواد گوشتی، قارچ و ورقه های لازانیا تمام شوند. روی آخرین لایه را با پنیر پیتزا بپوشانید و درب تابه را بسته، آن را روی حرارت ملایم قرار دهید. زمان پخت لازانیا بدون فر حدود 30 دقیقه است.

استفاده از تابه رژیمی

انواع کیک

برای تهیه کیک می توانید از تابه رژیمی استفاده نمایید، اینگونه که :

واشر دور درب تابه دو طرفه را در بیاورید تا کیک حین پخت خمیر نشود.

روی شعله اجاق گاز شعله پخش کن قرار دهید و تابه را روی شعله پخش کن قرار دهید تا کامل داغ شود.

تابه را از دو طرف کامل چرب کنید.

مایع کیک را که به هر روشی آماده نموده اید، داخل تابه بریزید با قاشق به صورت ابر و بادی پخش کنید.دقت کنید مایه کیک باید نصف تابه را پر کند.

تابه را روی شعله پخش کن قرار دهید و حرارت را تاجایی که ممکن است کم کنید.

30 دقیقه اول درب تابه را باز نکنید بعد از اینکه چک کردید یک طرف کیک طلایی شد، تابه را را برگردانید و طرف دوم را 5 الی 7 دقیقه روی حرارت قرار دهید تا کمی طلایی شود.

بعد از پخت، تابه را کمی روی حرارت با در باز قرار دهید تا بخار داخل آن کامل تبخیر شود.

انواع کباب تابه ای

شما می توانید درون تابه رژیمی کباب تابه ای با گوشت چرخ کرده و جوجه کباب تابه ای بپزید. برای پخت جوجه کباب تابه ای پس طعم دار نمودن گوشت مرغ داخل سیخ های چوبی 4 تا 5 تکه گوشت مرغ قرار می دهیم و تابه را با مقدار خیلی کمی چرب می کنیم و روی حرارت متوسط قرار می دهیم و سیخ ها را به ترتیب در کنار هم داخل تابه می چینیم. پس از اینکه یک سمت کباب ها سرخ شد و رنگ گرفت، آنها را بر می گردانیم تا سمت دیگرشان نیز سرخ شود.

شما می توانید درون تابه رژیمی سیب زمینی تنوری و خوش عطر بدون یک قطره روغن بپزید. برای تهیه سیب زمینی کبابی سیب زمینی ها را شسته و با پوست خرد می کنیم و یکی یکی کف تابه دوطرفه می چینیم و درب تابه را میبندیم و حرارت را کم میکنیم. بعد از یک ربع تا بیست دقیقه یک طرف سیب زمینی ها طلایی می شود، آنها را برگردانده تا طرف دیگرش نیز بپزد.

جوجه تابه ای

انواع سبزیجات بخارپز

اگر به سبزیجات آبپز علاقمند هستید، می توانید انواع سبزیجات را درون تابه دو طرف قرار دهید و پس از بخار پز شدن آنها را نوش جان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *